W jaki sposób zmierzyć wpływ automatycznej identyfikacji na efektywność działania naszego magazynu? Jak można, sensownie, wspomóc się sprzętowo w tym zakresie – szczególnie pod kątem planowania inwestycji na 2021 rok?
Chcąc zmierzyć faktyczny wpływ automatycznej identyfikacji na efektywność działania naszego magazynu, należałoby wykonać pomiary czasu trwania podstawowych procesów na klinicznych przypadkach: hurtowni rodem z dwudziestego wieku, w której do ewidencjonowania towaru nie korzysta się z systemu informatycznego oraz w nowoczesnym obiekcie magazynowym, korzystającym z takich dobrodziejstw, jak: system informatyczny odciążający menedżerów dzięki funkcji automatycznego zlecania przesunięć (z regałów wysokiego składu na podłogę itp.), profesjonalna sieć bezprzewodowej transmisji danych, terminale danych z czytnikami kodów 2D, wydajne drukarki kodów oraz technologia identyfikacji radiowej RFID. Będziemy mieć, oczywiście, do czynienia z przepaścią wartości. Minuty potrzebne na kompletację zamówień mogą zamieniać się w godziny w magazynie, w którym eteru nie przepełniają cyfrowe informacje. W biznesie zaś czas oraz informacje to pieniądz, zwłaszcza w obliczu zmieniającego się rynku z tendencją do coraz częstszych realizacji zamówień na żądanie.
Dążenie do skrócenia czasu realizacji zamówienia często skłania przedsiębiorców do reorganizacji zaplecza. Aby dokonać analizy dostępnych na rynku rozwiązań pozwalających na budowę skutecznego systemu magazynowego i nie zmęczyć się nadmiarem informacji, należy przede wszystkim skorzystać z doradztwa specjalistów zajmujących się wdrażaniem tychże. Przedstawiciele handlowi w Koncept-L S.A. przy doborze urządzeń kierują się w dużej mierze przewidywaniem przyszłości.
Co może się zmienić w przyszłości? Często zdarzają się sytuacje, w których chcąc dokonać oszczędności, z uwagi na istniejącą strukturę bezprzewodowych punktów dostępowych, odrzuca się oferty komputerów mobilnych, mogących jednocześnie pełnić funkcję telefonu komórkowego. Po pewnym czasie często z uwagi na rozbudowę obiektu, prace modernizacyjne nad siecią lub konieczność porozumiewania się pracowników pomiędzy sobą, okazuje się, że była to tylko pozorna oszczędność – produkcja stoi w czasie modernizacji lub jest bardzo utrudniona w innych przypadkach.
Kolejnym przykładem może być wybór urządzeń zdolnych do odczytu tylko kodów 1D z uwagi na charakter przechowywanych dóbr. Blokuje to możliwość otwarcia się magazynu na nowe rodzaje produktów, takie jak elektronika czy medykamenty, wykorzystujące w większości przypadków kody 2D. Jeśli jednak w dalszym ciągu chcemy sami poznać dostępne rozwiązania, to warto rozpocząć weryfikację od nowych modeli oferowanych przez sprawdzonych producentów. Poza przemysłem ciężkim, w wielu branżach takich jak handel, służba zdrowia czy przewóz przesyłek, jak grzybów po deszczu przybywa terminali danych, zbliżonych formą do smartfonów. W przeciwieństwie do kolektorów użytkowanych w produkcji czy magazynowaniu, terminale all-touch, bo o nich mowa, nie posiadają klawiatury mechanicznej, dzięki czemu są niewielkie i bardzo lekkie, ale pozwalają przy tym wyświetlać dużą ilość informacji naraz. Z uwagi na dobry balans między ceną a dużymi możliwościami obliczeniowymi tych urządzeń, są to rozwiązania idealne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Firmy poszukujące kolektorów o najwyższej wytrzymałości i klawiaturze mechanicznej, powinny przyjrzeć się CipherLab RK95, który dostępny jest teraz także w bardzo ciekawej, z punktu widzenia zastosowanych rozwiązań inżynieryjnych, wersji Cold Storage. Terminale przemysłowe serii MC9300 od Zebra Technologies w wersji dla chłodni, wyposażone są w bardziej pojemny akumulator i mogą pracować w temperaturze do -40° Celsjusza.
W przypadku terminali o konstrukcji typu all-touch niektórzy producenci ofrują dodatkową warstwę hartowanego szkła, którą można przykleić do ekranu dotykowego, nie zmniejszając przy tym jego wrażliwości na dotyk. Przykładem jest Zebra TC21 i TC26.
Rozwiązaniem pośrednim między klasą all-touch a pełnowymiarowymi kolektorami danych jest na przykład terminal danych CipherLab RK25.
"Minuty potrzebne na kompletację zamówień mogą zamieniać się w godziny w magazynie, w którym eteru nie przepełniają cyfrowe informacje. W biznesie zaś czas oraz informacje to pieniądz, zwłaszcza w obliczu zmieniającego się rynku z tendencją do coraz częstszych realizacji zamówień na żądanie."
Jakub Moos, specjalista ds. Marketingu w firmie Koncept-L S.A. Odpowiedzialny za promocję rozwiązań do automatycznej identyfikacji oferowanych przez spółkę Koncept-L.
~źródło: Investor, grudzień 2020 - styczeń 2021