Z ogólnej definicji wiemy, że przestój to przerwa w procesie produkcyjnym, wynikająca najczęściej z nieodpowiedniej organizacji. Przestoje produkcyjne spowodowane są m.in.: awarią, brakiem zleceń dla pracowników lub materiałów niezbędnych do kontynuowania produkcji czy narzędzi koniecznych do wykonywania zlecenia. I o ile na czynniki losowe nie mamy większego wpływu, o tyle na częstotliwość przestojów spowodowanych nieodpowiednimi działaniami z zakresu logistyki produkcji możemy wpływać, redukując je do minimum.
Drukarka przemysłowa - praktycznie niezbędna
Powszechnie stosowaną metodą zwiększającą efektywność procesów logistycznych i produkcyjnych jest zastosowanie wszelkiego rodzaju oznaczeń w postaci kodów 1D i 2D. Kody pozwalają usprawnić zarządzanie zleceniami oraz ogólną optymalizację rozlokowania towaru i narzędzi. Używane są zatem na każdym etapie produkcji. Bardzo łatwo wyobrazić sobie hipotetyczną sytuację, w której znajdujemy się w ogromnej hali przemysłowej z zadaniem odnalezienia konkretnego towaru, z jednym drobnym utrudnieniem w postaci braku oznaczeń na produktach...
W sytuacji, w której rozwiązanie wydaje się graniczyć z cudem, oczywistym staje się fakt, że odpowiednio oznaczone kodami towary byłyby najprostszym sposobem na wyeliminowanie problemu.
Kody są więc podstawą każdego procesu produkcyjnego. Pozwalają bowiem usprawnić identyfikację produktu, minimalizując zarazem ryzyko wystąpienia błędu, a tym samym przestoju.
Przemysłowa drukarka etykiet stała się więc niejako integralnym elementem wyposażenia linii produkcyjnych. Umożliwia w sposób nieograniczony przypisywać kody do każdego zasobu firmy oraz precyzyjnie weryfikować jego lokalizację, sposób użytkowania i prędkość obróbki. Wszystko to sumuje się na możliwość śledzenia całego procesu. Firma GoDEX proponuje gotowe rozwiązania do zaimplementowania na taśmach produkcyjnych. GoDEX AG4000 pozwala nanosić etykietę bezpośrednio na produkt za pomocą ruchomego ramienia.
Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć wzmożone zainteresowanie drukarkami wyposażonymi w funkcje kodowania tagów RFID (np. Zebra ZT410). Dzieje się tak za sprawą znacznego spadku ceny tagów, które upowszechniły się na tyle, że są w zasięgu ręki nawet mniejszych przedsiębiorstw. Technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwala na śledzenie towaru oraz procesów w czasie rzeczywistym, nawet bez bezpośredniej ekspozycji produktu. Tag RFID nie jest rejestrowany optycznie, więc jego położenie względem czytnika może być dowolne.
Druk niewielkiego, precyzyjnego kodu 2D
Zapobieganie awariom szczególnie istotne jest w branżach spożywczych i farmaceutycznych, gdzie odpowiednie oznakowanie produktów za pomocą numerów partii zapisanych w kodach pozwala w prosty sposób na stosowanie reguły FIFO w przypadku towarów z terminem ważności. Umożliwia to również identyfikację całych partii produktów, w których wykryto nieprawidłowość. Z tej samej funkcji korzysta branża motoryzacyjna, w której każdy produkowany element ma swoje oznaczenie, umożliwiające jego identyfikację zarówno podczas procesu produkcji, jak i w drodze do punktów sprzedaży.
Wartą uwagi funkcjonalnością jest możliwość druku niewielkich, precyzyjnych kodów 2D, które w wymienionych branżach są podstawowym elementem znakowania. Niezbędnym do tego narzędziem jest głowica drukująca o rozdzielczości 600 dpi, w którą wyposażone są drukarki ZT610 od firmy Zebra Technologies oraz ZX1600 od firmy GoDEX.
Rozwiązania do automatycznej identyfikacji są istotne w działaniu przedsiębiorstw, co potwierdza również perspektywa trudnego dla produkcji czasu, kiedy to realizowane są najważniejsze inwestycje – w tym właśnie inwestycje w Auto ID. Wielu przedsiębiorców utwierdziło się w przekonaniu, że jest to niezbędny element w kontrolowaniu procesu produkcyjnego i logistycznego.
Maksymilian Roman, specjalista ds. marketingu
w firmie Koncept-L S.A.
~źródło: Industrial Monitor