RFID, czyli radiowy system identyfikacji to metoda pozwalająca na zapisywanie i zbieranie danych o obiektach. Technologia ta umożliwia zdalny odczyt informacji dotyczących produktów, osób bez konieczności pozostawania w bezpośrednim polu widzenia urządzenia sczytującego. Dwa główne komponenty, na których RFID opiera swoje działanie to tag, czyli niewielkich rozmiarów układ elektroniczny oraz czytnik wyposażony w antenę nadawczo-odbiorczą. Znacznik umieszczany jest na danym obiekcie, który ma być zidentyfikowany i za pomocą wysyłanych przez czytnik fal radiowych układ tagu jest pobudzany do działania. W odpowiedzi wysyła on pożądany sygnał w stronę czytnika.
System ten doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie występuje duży obieg informacji. Swoje zastosowanie znajdzie więc w przedsiębiorstwach przemysłowych, sklepach wielkopowierzchniowych, służbach bezpieczeństwa czy urzędach. Ze względu na szeroki wachlarz możliwości, które oferuje RFID coraz chętniej wykorzystuje się go w sektorze służby zdrowia. Ma to ogromny wpływ na poprawę jakości oraz szybkości obsługi pacjentów, a także zapewnienie bezpieczeństwa w placówkach medycznych.
Mocne i słabe strony technologii RFID
System fal radiowych to technologia opierająca swoje działania na zaawansowanych procesach, a do jej prawidłowego zaprogramowania potrzebna jest specjalistyczna wiedza oraz materiały. Ze względu na to wdrożenie jej może być dosyć kosztowne. Dzięki ciągłemu udoskonalaniu oraz rozpowszechnianiu jej cena jednak sukcesywnie spada.
Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest wygoda użytkowania, a gwarantuje ją daleki zasięg czujnika. Oznaczenia więc mogą być ukryte wewnątrz produktu lub na przemieszczającym się obiekcie, a odczytywanie na odległość nie będzie stanowiło problemu. Szybkość przesyłu danych, ich ilość oraz możliwość wielokrotnego edytowania sprawia, że RFID wychodzi na prowadzenie w stosunku do technologii kodów kreskowych. Oferowana przez system możliwość sczytywania danych z wielu znaczników jednocześnie to kolejna korzyść płynąca z jego zastosowania, która poprawia szybkość i efektywność pracy.
Rozwiązania Zebra RFID w sektorze służby zdrowia
Dostosowana struktura systemu i odpowiedni dobór oprogramowania do potrzeb sektora medycznego, potrafią usprawnić działanie w wielu aspektach, takich jak zarządzanie zasobami, zarówno ludzkimi, jak i rzeczowymi. Dzięki większej automatyzacji procesów i wzmocnieniu zabezpieczeń, personel medyczny zyskuje więcej czasu na bezpośrednią pomoc pacjentom. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku producent marki Zebra do swojej oferty wprowadził szereg produktów opierających swoje działanie na technologii RFID. Ich szerokie zastosowanie sprawdzi się przy:
Ewidencjonowaniu czasu pracy
Kontrola czasu pracy istotnie ułatwia analizę stanowisk oraz potrzeb pracowników placówek medycznych. Bieżący monitoring, oprócz dozoru nad sumiennym podejściem w kwestii wypełniania obowiązków, pozwala także na dopasowanie liczby wakatów oraz efektywne zarządzanie zespołem. Rozwiązaniem będzie wyposażenie personelu w osobiste identyfikatory, które można wygenerować za pomocą drukarki kart plastikowych.
Rejestrze dokumentów i akt
Mnogość dokumentacji i szybkość jej obiegu w placówkach medycznych sprawia, że system ten musi być dobrze zorganizowany, aby nie dopuścić do błędów. Jest to szczególnie istotne, kiedy ma się do czynienia z ludzkim zdrowiem i życiem. Czytniki fal radiowych Zebra ułatwią lokalizację oznaczonych wcześniej kart pacjentów, wyników badań, a także spisów czy faktur usługowych lub produktowych. Pod kontrolą pozostanie także historia przepływu akt i ich lokalizacja, co jest bardzo ważne w momencie nagłej potrzeby dostępu do konkretnego dokumentu.
Kontroli dostępu do specjalnych pomieszczeń i stref na terenie placówki medycznej
Dzięki radiowemu systemowi identyfikacji, wstęp do pomieszczeń przeznaczonych dla personelu medycznego czy innych uprawnionych pracowników jest pod stałym nadzorem. Eliminuje to ryzyko wejścia przez osoby nieupoważnione do tychże stref, w których znajdować się mogą niebezpieczne materiały, dane pod ochroną czy też drogi sprzęt.
Lokalizacja aparatury medycznej
Zastosowanie oznaczeń RFID ułatwia namierzenie konkretnych urządzeń do wykonywania badań lub zabiegów w chwili, kiedy są bardzo potrzebne. W sytuacji, gdy zdrowie lub życie jest zagrożone, czas reakcji jest najważniejszy. Tagi, które można wygenerować na drukarce etykiet zapobiegną zgubieniu sprzętu, w szczególności, jeśli jest on wykorzystywany w różnych gabinetach lub rotuje pomiędzy oddziałami.
Zabezpieczeniu sprzętu przed kradzieżą
Umieszczenie znaczników przy kosztownych urządzeniach medycznych, potrafi skutecznie zapobiec ich kradzieży. Specjalistyczne anteny odbierające fale radiowe, ulokowane w kluczowych miejscach po przeniesieniu aparatury poza przeznaczony obszar, będą informowały o zdarzeniu personel placówki. To skuteczna ochrona przed przykrymi incydentami i poniesieniem strat finansowych.
Nadzorze nad pacjentami i ich lokalizacją
Wartością nadrzędną podczas hospitalizacji pacjenta jest jego bezpieczeństwo. Zapewnić je mogą specjalne opaski z serii Z-Band wyposażone w znaczniki RFID, które ułatwią personelowi medycznemu kontrolę nad miejscem przebywania chorego. Dzięki temu ograniczymy wstęp pacjentów do miejsc niedozwolonych oraz incydenty samowolnego opuszczania szpitala podczas pobytu.
Przechowywaniu rzeczy osobistych personelu oraz pacjentów
Korzystanie z szafek zabezpieczanych układem RFID przez pacjentów to zapewnienie bezpieczeństwa na czas hospitalizacji lub rehabilitacji. Przechowywanie osobistych rzeczy w czasie pracy to także komfortowe rozwiązanie dla pracowników placówek medycznych, w których następuje duża codzienna rotacja osób.
Oznaczaniu materiałów biologicznych
W szpitalach i przychodniach każdego dnia pobierana jest bardzo duża ilość materiałów do badań. Ważne jest ich poprawne oznaczenie, tak by wyniki były przypisane do odpowiedniej osoby. Od nich zależy przecież dalsza diagnostyka i leczenie pacjenta. Zastosowanie znaczników RFID może zredukować liczbę pomyłek do minimum, a także znacząco przyspieszyć pracę.