Jak dobrać odpowiedni terminal danych do potrzeb swojego przedsiębiorstwa?
Chcąc wybrać urządzenia do ewidencjonowania towarów adekwatnie do charakterystyki przestrzeni roboczej, należy uwzględnić panujące w niej warunki. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z czynnikami zagrażającymi urządzeniu, nie ma miejsca na kompromis w jakości wykonania terminali danych. Wielkogabarytowe towary, duże wysokości, czynniki chemiczne, skrajne temperatury oraz twarde i ostre towary, takie jak stal czy beton i inne materiały budowlane, wymagają wdrożenia dopasowanych rozwiązań do automatycznej identyfikacji w zakładzie pracy.
Jesteśmy w magazynie niskiego składu. Na półkach mieszczą się zabawki, sprzęt RTV, odzież i płyty z muzyką. Tu, pracownicy korzystają z jednego z najnowszych modeli terminali Zebra: MC2200. Te uniwersalne kolektory danych z Android 11 są solidnym rozwiązaniem do ewidencjonowania towarów i jednocześnie najlżejszymi w ofercie Zebry komputerami z klawiaturą mechaniczną. Ich forma sprawia, że doskonale leżą w dłoni nawet, gdy nie są wyposażone w uchwyt pistoletowy. System operacyjny MC2200 jest zoptymalizowany pod względem zużycia energii, dzięki czemu standardowa bateria o pojemności 3500 mAh, umożliwia pracę przez ponad 16 godzin na jednym ładowaniu. A po jej rozładowaniu, możliwa jest wymiana, bez wygaszania aktywnych procesów.
Tam, gdzie potrzebna jest większa moc obliczeniowa, warto przyjrzeć się terminalowi CipherLab RK25. Jego procesor Qualcomm Quad-core 1,4 GHz pozwala na sprawną obsługę wielu dokumentów jednocześnie i szybkie wprowadzenie kolejnych artykułów. Dodatkowo, terminal może zostać wyposażony w czytnik tagów RFID 13,56 MHz, który umożliwi skanowanie z prędkością 700 towarów na sekundę, w promieniu 8 metrów.
W hurtowni kabli, śrub, elementów hydraulicznych, urządzeń AGD i artykułów spożywczych, musimy być gotowi na różnego rodzaju niespodzianki, jakie mogą nam sprawić ciężkie opakowania lub ostre krawędzie towarów. Aby je wszystkie skatalogować i przygotować do wydania zewnętrznego, naszym pierwszym wyborem będzie pracujący w oparciu o najnowsze wersje systemu Android, terminal przemysłowy Zebra MC3300. To jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń w ofercie producenta jest dostępne w czterech różnych wariantach obudowy. Wybierać możemy pomiędzy klawiaturą numeryczną i dwiema wersjami klawiatury alfanumerycznej, a jeśli chodzi o odczyt, to dostępne są cztery różne moduły skanujące, w tym z modułem umieszczonym w obrotowej wieżyczce pozwalającej na skanowanie kodów ukrytych w trudnodostępnych miejscach. Rozwinięciem serii MC3300 są terminale MC3390 i MC3330, które zostały wyposażone w zintegrowane czytniki pasywnych tagów radiowych RFID.
Jeżeli zaś pracownicy przez cały czas zmiany korzystają z kolektora, dobrze byłoby zmaksymalizować ergonomię ich pracy. Tutaj wchodzi Zebra TC8000, zaprojektowany tak, by treści wyświetlane na ekranie były skierowane prostopadle do oczu operatora w czasie skanowania kodu. Innowacyjny design urządzenia przyspiesza procesowanie o 14%.
W hurtowniach stali, składach budowlanych, magazynach wysokiego składowania przyda się rozwiązanie o wysokoodpornej budowie. Zebra MC9300 to oznaczony wojskowym certyfikatem wytrzymałości MIL-STD-810G terminal danych, który znosi upadki na beton z ponad trzech metrów, a jego konstrukcja zapewnia szczelność na pył i wodę. Dostępne moduły skanujące pozwalają odczytywać kody 2D w dużym zakresie odległości, nawet te oddalone o ponad 20 metrów. Na linii produkcyjnej, MC9300 wyposażony w czytnik kodów DPM, pozwoli na odczyt oznaczeń wygrawerowanych laserowo na stalowych elementach. Urządzenie zostało docenione przez ponad trzy miliony użytkowników na całym świecie.
Do chłodni i mroźni, warto wybrać terminal danych CipherLab RK95 w wersji Cold Storage, który dzięki systemowi sterowanych przez główny procesor grzałek, redukuje efekt oszraniania urządzenia podczas przemieszczania się pomiędzy strefami o dużej różnicy temperatur. Nie tylko poprawia to komfort pracy w magazynie produktów podatnych na psucie się, ale także wydłuża żywotność samego urządzenia.
Każda specyfika przedsiębiorstwa wymaga dopasowanego rozwiązania. Urządzenia o lekkiej konstrukcji mogą zostać zbyt szybko wyeliminowane z użytku w zakładzie produkcyjnym, prowadząc do kosztownych przestojów. Z kolei sprzęt o zwiększonej odporności nie może być wdrażany wszędzie – jego użytkowanie bowiem może powodować szybsze zmęczenie operatorów, choćby ze względu na ich większą masę i wymiary. W każdym przypadku, warto jest zdać się na doradztwo specjalistów, którzy zaprezentują wszystkie słabe i mocne strony oferowanych przez dostawcę urządzeń.
Jakub Moos, Specjalista do spraw marketingu i PR w Koncept-L Spółka Akcyjna
~źródło: Nowoczesny Magazyn, nr 4, 2021