PROMOCJE

AktualnościRFID - Najstarsza nowa technologia 2020-02-03


RFID - Najstarsza nowa technologia

Od ponad 120 lat wykorzystujemy fale radiowe w wielu różnych polach życia, głównie do komunikacji. Początkowo był to sygnał zawierający kod Morse’a, potem nadszedł czas na modną aż po dziś dzień, wielopasmową transmisję dźwięku. Wraz z nadejściem ery cyfrowej, otrzymaliśmy do dyspozycji tak potężne narzędzia pracy jak sieci bezprzewodowe, które towarzyszą nam w każdej chwili życia. Jednak w ostatnich latach, w branży automatycznej identyfikacji obserwujemy intensywny rozwój technologii RFID, która wynosi zarządzanie zasobami na zupełnie nowy, niespotykany dotąd poziom wydajności.

 

Co to jest RFID?

Gdzie się je wykorzystuje?

Jakie są rodzaje technologii RFID?

Jak mogę wdrożyć tą technologię w moim przedsiębiorstwie?

Czy to przyszłościowa technologia?

Co można zakodować w tagu RFID?

Jak zbudować system ochrony cennych produktów w oparciu o RFID?

Jakie urządzenia wykorzystujące RFID znajdują się w naszej ofercie?

 

 

na górę

Co to jest RFID?

RFID (z ang. Radio-frequency identification) to technologia wykorzystująca fale radiowe nie tylko do przesyłania prostych danych ale co jest w niej przełomowe – w przypadku pasywnych tagów także do zasilenia układu elektronicznego złożonego z chipu i anteny, w momencie odczytu lub zapisu. Układ taki jest transponderem, czyli nadajnikiem i odbiornikiem o bardzo małych wymiarach i stanowi tag obiektu. Pobudzony polem elektromagnetycznym z pobliskiego czytnika RFID, tag nadaje zawsze jednakowy, określony sygnał w postaci cyfrowej, który zostaje odebrany przez czytnik. Numer ten może być używany jako identyfikator dowolnego przedmiotu.

Istnieją także tagi aktywne, tak zwane beacony, zasilane własnymi bateriami, które dzięki większej mocy nadawania sygnału mogą być odczytywane z odległości nawet setek metrów. W przeciwieństwie do kodów graficznych, tagi RFID nie muszą znajdować się w polu widzenia czytnika – można więc ukryć je wewnątrz śledzonego przedmiotu, dla utrudnienia kradzieży bądź fałszerstwa.

na górę

Gdzie wykorzystuje się RFID?

Czytnik kodów kreskowych Zebra DS9908 jest wyposażony w podstawkę zawierającą czytnik tagów RFID i występuje w wersji HC.

 
 • Tagi RFID stosowane są w bardzo wielu branżach. Na przykład opakowania leków wyposażone w etykiety RFID łatwiej jest znaleźć w hurtowniach medykamentów.

 

 • Kolczyki z tagiem RFID ułatwiają identyfikację i znalezienie konkretnego zwierzęcia, co w przypadku bardzo dużych hodowli ułatwia na przykład podanie leku lub przeprowadzenie badania, a w przypadku zwierząt dziko żyjących, obserwację migracji poszczególnych gatunków.

 

 • Już w latach dziewięćdziesiątych, w Polsce tagi RFID były umieszczane w produktach takich jak książki czy odzież, by ochronić je przed kradzieżami ze sklepu Pierwsze systemy chroniące sklepy przed kradzieżami wykorzystywały proste, namagnesowane blaszki i weszły do uzytku już latach 60 ubiegłego wieku.

 

 • W produkcji, tagi mogą być zamocowane do wielu elementów konstrukcyjnych pojazdu, by ułatwić kierownictwu śledzenie postępów prac.

 

 • Podróżując komunikacją miejską, zwróćmy uwagę na niewielką skrzynkę umieszczoną na przedniej szybie autobusu – to tag, odczytywany za pomocą czytników zamontowanych na bramownicach dróg krajowych, który pomaga pobierać opłaty za użytkowanie dróg przez pojazdy powyżej 3,5 tony.

 

 

Terminal danych Zebra MC3390R z czytnikiem RFID to odpowiednie rozwiązanie w każdych warunkach pracy - na przykład na produkcji.

na górę

Jakie są rodzaje technologii RFID?[1]

Spośród dwunastu pasm, technologia RFID wykorzystuje trzy:

nazwa skrócona

pełna nazwa

zakres częstotliwości

długość fali

zasięg skuteczny

zastosowanie

LF Low Frequency 30 – 300 kHz 1 – 10 km kilkanaście  milimetrów kontrola dostępu
HF High Frequency 3 – 30 MHz 10 – 100 m kilka centymetrów kontrola dostępu
UHF Ultra High Frequency 300 – 3000 MHz 0,1 – 1 m kilka metrów inwentaryzacja

Standard wykorzystywany na terenie Unii Europejskiej: EU: 865-868 MHz; 0 - 30 dBm (EIRP)

W zakresie częstotliwości HF mieści się technologia NFC, której główna domena w zastosowaniach profesjonalnych to kontrola dostępu lub udostępnianie danych, ale jej możliwości wykraczają o wiele dalej. W rozwiązaniach automatycznej identyfikacji najczęściej wykorzystywane jest pasmo UHF, ze względu na największy zasięg.

 

na górę

 

 

Czy RFID jest dla mnie?

Istnieją pewne obwarowania dotyczące użyteczności rozwiązań wykorzystujących technologię radiową na terenie firmy. By prawidłowo zaimplementować rozwiązanie bazujące na technologii RFID w przedsiębiorstwie, niezbędne są trzy podstawowe elementy:

1. Właściwe oznaczenie (otagowanie) produktu:

 • właściwy dobór tagów,
 • właściwe umiejscowienie.
 

Zapytaj naszego eksperta

Piotr Rudnicki
22 512 79 00 wew. 204
602 344 100
e-mail: piotr.rudnicki@koncept-L.pl

 

2. Dobór urządzeń:

 • określenie odległości z jakiej mają być odczytywane tagi,
 • sposób zapisu informacji.

3. Aplikacja:

 • analiza potrzeb,
 • integracja z istniejącym systemem lub wdrożenie nowego rozwiązania.

 

na górę

Jakie są ograniczenia RFID?

Działanie urządzeń pracujących w technologii RFID może zostać zakłócone przez specyficzny rodzaj struktur, które ekranują swobodny przepływ fal radiowych. Książkowym przykładem takiej struktury jest klatka faradaya, którą wykorzystuje się między innymi w produkcji portfeli chroniących karty przed nieautoryzowanym użyciem[2].

Czy to przyszłościowa technologia?

Na koniec 2020 roku, światowy rynek RFID, wliczając w to tagi, czytniki, oprogramowanie, karty, etykiety, przewieszki, inne formy tagów oraz usługi, wart ma być aż 24,5 miliardów dolarów amerykańskich[3]. Dla porównania na koniec 2018 – 17,6 miliardów i 12,6 miliardów w 2016. 8,89 miliardów w 2014 roku, 7,77 miliardów w 2013 i 6,96 miliardów w 2012[4].

na górę


Co można zakodować w tagu RFID?

Antena RFID może mieć zakodowany własny, unikalny numer na podstawie którego identyfikujemy jakiś produkt. To krótka informacja, ciąg cyfr i znaków, identyfikujująca dany produkt – podobnie jak kod graficzny w którym nie zawieramy informacji o produkcie, a jedynie jego identyfikator. Pełne informacje o produkcie można natomiast zawrzeć w systemie.

na górę

Bramki kontrolujące przejścia produktu.

Ciekawym rodzajem środowiska w którym można wdrożyć inwentaryzację opartą na technologii RFID są muzea i galerie sztuki oraz magazyny, w których przechowuje się cenne przedmioty. Wiemy już, że tagi RFID można ukryć w miejscu niewidocznym, na wewnętrznej stronie opakowania lub nawet wewnątrz przedmiotu.

Czytnik stacjonarny tagów RFID można zamontować przy wejściu do składu, by zbierał dane na temat każdego wejścia lub wyjścia z magazynu.

Można także zbudować system w następujący sposób: czytnik stacjonarny w centralnej części pomieszczenia „świeci” na każdy produkt co kilkadziesiąt sekund, sprawdzając, czy wszystkie elementy znajdują się w zasięgu jego sygnału. Jeśli jeden z tagów nie odpowie, oznacza to, że przedmiot został wyniesiony z pomieszczenia i należy uruchomić alarm.

Dzięki temu, osoby nadzorujące ewidencję z poziomu systemu mają natychmiastowe dane o przedmiotach znajdujących się na stanie.

 

 

Podsumowując, RFID to:

 • Możliwość odczytu wielu tagów jednocześnie.
 • Zwiększone bezpieczeństwo – możliwość uruchomienia alarmu w momencie nieuprawnionej próby zmiany lokalizacji przedmiotu.
 • Możliwość śledzenia przedmiotu – odpowiednie zaprojektowanie systemu umożliwia określenie lokalizacji przedmiotu z dokładnością co do pomieszczenia.
 • Informacja – rozwiązania dla systemów automatycznej identyfikacji umożliwiają zapis krótkiej informacji w tagu RFID (etykieta, karta zbliżeniowa).
 

 

na górę

Portfolio rozwiązań

Początek 2020 roku to dla nas czas intensywnej pracy nad wprowadzaniem do naszej oferty urządzeń, które dzięki wykorzystaniu technologii RFID mogą wynieść wydajność pracy z zasobami na wyższy pułap. Poniżej przedstawiamy część naszych propozycji, podzielonych według kategorii.

 

Czytniki RFID:

 

na górę

Stacjonarne czytniki RFID to wysokiej jakości moduły wyposażone w baterię koncentrycznych wejść antenowych. Czytniki serii FX to swoiste HUBy sygnałów antenowych.

Dzięki dodatkowym złączom USB i GPIO, funkcjonalności czytników mogą zostać rozbudowane. Przykładowo, w celu oszczędności energii lub dla odciążania systemu, odczyt tagów RFID może być inicjowany w momencie, w którym fotokomórka bądź innego rodzaju czujnik ruchu prześle do urządzenia sygnał o fizycznej obecności osób na terenie zakładu.

Całość chroniona jest wysokiej jakości obudowami dostosowanymi do warunków panujących w środowisku pracy. W zależności od wersji urządzenia są to twarde polimery lub odlew aluminiowy.

Zebra FX7500

Zebra FX9600


na górę

 

Czytniki RFID ze zintegrowaną anteną:

 

na górę

Czytniki wyposażone w zintegrowaną antenę to urządzenia o dużym potencjale identyfikacji przy jednoczesnej łatwości instalacji i użytkowania. Pozwalają na przykład na bardzo wygodne, szybkie i skuteczne określenie, czy ruch określonego produktu jest autoryzowany, czy też nie powinien mieć miejsca. Określają też jego kierunek.

 

Zebra DS9908R

Zebra DS9908 HD

Zebra ST5500


na górę

Anteny RFID przeznaczone dla czytników FX:

 

na górę

Anteny to końcówki robocze systemu identyfikacji radiowej. Ich szeroki wybór umożliwia dopasowanie odpowiednich akcesoriów do naszych potrzeb. Anteny różnią się nie tylko wyglądem, ale też kształtem i wielkością kardioidy opisującej ich zasięg działania. Najbardziej popularnym rodzajem złącza stosowanym w antenach jest żeńskie złącze N. Obudowy anten najczęściej wykonywane są z bardzo wytrzymałych kompozytów, głównie z aluminium i odpornego na działanie promieni ultrafioletowych polimeru ASA.

Zebra AN440

Zebra AN480

Zebra AN510

Zebra AN610

Zebra AN620

Zebra AN710

Zebra AN720

Zebra SP5504

Zebra SR5502

na górę

Drukarki etykiet z koderem RFID:

 

na górę

Drukarki etykiet samoprzylepnych wyposażone w moduł kodowania tagów RFID oferują możliwość podwójnego oznakowania produktu. Nie tylko zapewniają etykietę z kodem 1D/2D, ale też programują zawarty w nich tag.

Lekkie, mobilne drukarki są wykorzystywane na przykład w magazynach, do znakowania produktów bez potrzeby ich przenoszenia. Z kolei drukarki stacjonarne oferują dużo większą wydajność i prędkość produkcji tagów samoprzylepnych.

Przemysłowa drukarka etykiet Zebra ZT610

Przemysłowa drukarka etykiet Zebra ZT410

Drukarka mobilna Zebra ZQ520

Drukarka mobilna Zebra ZQ630

Drukarka biurkowa Zebra ZD500R


Czytaj więcej na temat drukarek mobilnych Zebra ZQ

 

na górę

Terminale danych z czytnikami RFID:

 

na górę

Terminale danych pozwalają na mobilny odczyt i zapis tagów RFID, oraz na wykonywanie wszelkiego rodzaju operacji magazynowych, takich jak przesunięcia, przyjęcia i wydania. Praca z kodami RFID jest nieporównywalnie szybsza od pracy z kodami graficznymi.

Oferta urządzeń tego rodzaju jest również bardzo szeroka. Umożliwia dobranie odpowiedniego dla naszych potrzeb rozwiązania: terminala ze zintegrowanym koderem RFID, o wysokiej odporności i czytniku kodów 2D o większym niż standardowo zasięgu, zestawu lekki terminal + kompaktowy koder RFID, ze zintegrowanym czytnikiem kodów 2D lub bez niego. Dostępne są również czytniki kodów 2D umożliwiające pracę na urządzeniach komercyjnych, takich jak smartphony popularnych marek, z systemami operacyjnymi z rodziny Android i iOS.

Terminal danych Zebra MC3390R z czytnikiem RFID

Terminal danych Zebra MC3330R z czytnikiem RFID

Terminal danych Zebra TC20 z czytnikiem RFD2000

Terminal danych Zebra TC51 z czytnikiem RFD8500

 

na górę« Powrót do listy aktualności