Jakie powinny być najważniejsze elementy swoistej listy kontrolnej, aby manager logistyki, szef magazynu, mógł odpowiedzieć sobie na to zagadnienie: „Jakie są słabe, a jakie mocne strony infrastruktury informatycznej w moim magazynie? Co mogę poprawić, aby magazyn działał bardziej efektywnie?”.
Odpowiadając na pytanie jakie są słabe, a jakie mocne strony infrastruktury informatycznej w magazynie, należy najpierw dokonać podziału wspomnianej infrastruktury na trzy główne elementy: system zarządzania magazynem WMS, hardware – czyli m.in. urządzenia do automatycznej identyfikacji i sieć informatyczną. Każdy z tych segmentów jest bardzo istotny do prawidłowej pracy magazynu oraz optymalnej realizacji zadań. W odniesieniu do każdego z nich prezentuję jego mocne, a także słabe punkty.
Odpowiedni system WMS przysłuży się do automatyzacji obsługi magazynu, nie tylko ułatwi wykonywanie zadań pracownikom, ale zdecydowanie je przyspieszy. Zapewni wymianę informacji w czasie rzeczywistym – generowanie przyjęć i wydań magazynowych, przenoszenie towarów między danymi lokalizacjami. Wszystko zostaje zarejestrowane i widoczne dla uprawnionych użytkowników w jednym momencie. WMS to nie tylko usprawnienie pracy, ale również eliminacja pomyłek. Operacje w WMS są ustrukturyzowane i polegają na schematach. Praca na takim systemie minimalizuje ryzyko błędów generowanych przez personel, a nowi pracownicy nie powinni mieć problemu z szybkim wdrożeniem. Niestety nawet najlepszy system WMS, ale nieodpowiednio dobrany do potrzeb przedsiębiorstwa, może się nie sprawdzić. Dlatego należy unikać pozornych oszczędności i skorzystać z usług sprawdzonej i doświadczonej firmy wdrożeniowej.
Kolejnym ważnym ogniwem infrastruktury informatycznej w magazynie jest hardware. Zauważalny jest trend marginalizacji tradycyjnych komputerów na rzecz urządzeń mobilnych - na przykład tabletów. Ale do pracy na magazynie bardzo przydatne mogą okazać się inne narzędzia automatyzujące pracę, wszelkiego rodzaju skanery kodów, terminale danych, czy przenośne drukarki etykiet. Najważniejsze, aby dobrać sprzęt odpowiedni do potrzeb firmy. Jeżeli pracujemy na przykład w chłodni to musimy wyposażyć ją w urządzenia odporne na niskie temperatury. Idealną propozycją do takich zastosowań będzie terminal CipherLab RK95 w wersji Cold Storage. Model ten posiada specjalną baterię, która została zoptymalizowana pod kątem użytkowania w ekstremalnych warunkach i zapewnia minimum 7 godzin pracy w temperaturze -30°C. Dodatkowo wewnętrzne grzałki eliminują problem kondensacji pary wodnej w terminalu oraz osiadania szronu na wyświetlaczu i szybce skanera. Dlatego źle dobrany terminal nie sprawdzi się w tak wymagającej przestrzeni jak chłodnia, co może skutkować częstymi awariami i przestojem w pracy. A skoro mowa o uszkodzeniach sprzętu i opóźnieniach z tego wynikających, warto wspomnieć o redundancji i zapewnieniu pewnego backupu urządzeń na tego typu wypadki. Minusem jest konieczność przeznaczenia środków na zakup takiego sprzętu zastępczego, ale w ostatecznym rozrachunku może nam to wyjść na duży plus. Dobrą inwestycją będą urządzenia funkcjonalne i elastyczne w użytkowaniu. Tablety Zebry serii L10: XPAD, XSLATE oraz XBOOK. Ten ostatni wyposażony w klawiaturę mechaniczną może z powodzeniem zastąpić laptopa. Tablety sprawdzą się również w kombinacji z wózkiem widłowym i rozbudowaną stacją dokującą. Ich zaletą jest szeroki wachlarz akcesoriów – uchwytów, skanerów czy klawiatur.
Ostatnim elementem naszej infrastruktury jest sieć bezprzewodowa. I tu podobnie jak w przypadku WMS i hardware’u, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań – jak na przykład Cambium Networks. Portfolio tego producenta obejmuje szereg urządzeń zaprojektowanych do budowy sieci bezprzewodowych, routerów, modemów, punktów dostępowych i anten. Niezawodne i nowoczesne technologie umożliwiają inteligentne zarządzanie infrastrukturą sieci w naszym przedsiębiorstwie. Należy też zadbać o pełne pokrycie siecią w magazynie, aby dostęp był możliwy z każdego miejsca. Z pewnością zwiększy to mobilność pracowników i przyspieszy kompletację zamówień. Niezależnie czy będziemy korzystać z własnych serwerów czy też z zewnętrznych rozwiązań opartych na chmurze, musimy się liczyć z ryzykiem awarii sieci i brakiem dostępu do Internetu. I tu też ważne jest czy opiekę techniczną powierzamy własnym pracownikom czy zlecamy firmom zewnętrznym. Na koniec dodam, że wszystko to pozostaje indywidualną kwestią danego przedsiębiorstwa i jego potrzeb. Zarówno WMS, hardware i rozwiązania sieciowe muszą spełniać nasze potrzeby i być odpowiednio dobrane.
Autor: Adrian Szczepanik, Specjalista ds. marketingu w Koncept-L S.A.
~źródło: warehouse monitor, Zima (44) 2021