Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco z Auto ID!

Koncept-L w mediach

Jak uniknąć problemu druku kodów kreskowych niezgodnych z oryginałem?

Jakość etykiet

Wybór odpowiedniego urządzenia do druku etykiet to nie lada wyzwanie. Oferta dostępnych drukarek na rynku jest bardzo duża i wyczynem jest nie utknąć w gąszczu propozycji, którymi zalewają nas producenci. Przede wszystkim należy dobrać sprzęt adekwatnie do potrzeb biznesu. Warto rozważyć między innymi takie kwestie jak wielkość naklejek czy ilość oraz jakość wydruku. Nie bez znaczenia jest również metoda nanoszenia etykiet.

Liczy się to, na czym nam zależy

Możemy drukować je termicznie bądź termotransferowo. Głowice dostępne są w różnych szerokościach od 2 do 8 cali, dlatego trzeba zaopatrzyć się w urządzenie, które wymagany zakres druku spełnia. Za jakość i czytelność generowanych materiałów odpowiadają głowice. Najpopularniejsze rozdzielczości to 203 oraz 300 dpi i w większości zastosowań takie parametry są wystarczające. Jednak do bardziej precyzyjnych zadań, polegających często na nanoszeniu niewielkich kodów 2D, najlepiej sprawdzą się drukarki wyposażone w głowice 600 dpi. Takie modele posiadają w swojej ofercie marki jak GoDEX czy Zebra Technologies. Drukarka przemysłowa GoDEX ZX1600i odnajdzie się zarówno przy wysokonakładowych projektach jak i przy tych mniejszych, które wymagają wiernego oddania oryginału. Dzięki głowicy 600 dpi poradzi sobie ze specjalistycznymi etykietami. Do tego jest bardzo wytrzymała i bez problemu zniesie trudy rygorystycznych środowisk, jakimi bywają hale magazynowe czy produkcyjne. Z kolei drukarki serii ZT600 od Zebra Technologies zapewniają niezwykle prostą konfigurację i wyjątkową wydajność. Model ZT610 oferuje trzy rozdzielczości do wyboru (203, 300 i 600 dpi), maksymalną prędkość 356 mm/s oraz szerokość wydruku 104 mm. Jeśli szukamy urządzenia z większą szerokością nadruku to warto zwrócić uwagę na ZT620, która gwarantuje aż 168 mm. Inny ważny aspekt, który ma wpływ na przebieg procesów w firmie i czas realizacji zadań to możliwość szybkiego generowania etykiet. Model TJ-4520TN marki Brother pozwala na wydruk z szybkością 305 mm/s w rozdzielczości 300 dpi i stanowi idealne rozwiązanie do tworzenia naklejek zawierających kody 1D lub 2D. Wytrzymała konstrukcja zapewnia ciągłość pracy, jedynie z krótkimi przerwami na wymianę materiałów eksploatacyjnych.

Kody kreskowe czy tagi RFID

Coraz większą popularnością cieszą się tagi RFID, które stały się interesującą alternatywą dla tradycyjnych kodów kreskowych. Dzięki nim identyfikacja towarów odbywa się na odległość za pomocą zdalnego odczytu. Taka metoda z pewnością minimalizuje ryzyko błędnej rejestracji danych i przyspiesza proces skanowania. Możliwość drukowania znaczników w technologii UHF RFID oraz funkcje kodowania ma model XD5-40tR. Oprócz tego urządzenie marki Bixolon oferuje interfejs all-in-one, czyli USB + USB Host + Serial + Ethernet oraz opcjonalnie Bluetooth i WLAN. Pożądana jakość etykiet z kodem, która będzie bliska pierwowzoru to nie tylko kwestia dobrania odpowiedniej drukarki, ale również problem właściwego naniesienia naklejki na dany produkt. Zadba o to pneumatyczny aplikator GoDEX AG4000T, który pozwala na etykietowanie całego asortymentu i opakowań w czasie rzeczywistym. Może drukować i nakładać etykiety w zrobotyzowanych systemach automatycznie lub półautomatycznie przystosowując się do rodzaju linii produkcyjnej. Aby mieć pewność, że wygenerowane naklejki będą trwałe i wytrzymają długi czas, należy zaopatrzyć się w etykiety najlepszej jakości, które wykazują odporność na działanie promieni słonecznych, wysokie jak i niskie temperatury, czy zawilgocenie. 

Adrian Szczepanik, specjalista ds. marketingu w Koncept-L S.A.
~źródło: Nowoczesny Magazyn nr 4 (142) Sierpień-Wrzesień 2022