Można zakładać, że nadal popularnością będą cieszyć się urządzenia mobilne oraz wielofunkcyjne. Do zadań magazynowych i logistycznych coraz powszechniej zastosowanie znajdują tablety. Ich zaletą jest to, że w każdym momencie możemy odłączyć je od wózka widłowego i zabrać ze sobą.
W kontekście rozwiązań do automatycznej identyfikacji przyszły rok zapewne będzie kontynuował trendy zapoczątkowane w 2021 roku. Pandemia znacząco wpłynęła na nawyki zakupowe konsumentów i przyspieszyła proces sprzedaży internetowej. To z kolei wymusiło mobilizację przedsiębiorców i konieczność zautomatyzowania oraz unowocześnienia swoich magazynów. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie powinno cokolwiek się zmienić w tym obszarze. Nadal popularnością będą cieszyć się urządzenia mobilne oraz wielofunkcyjne.
Profesjonalne tablety i mobilne drukarki
Do zadań magazynowych i logistycznych coraz powszechniej zastosowanie znajdą tablety. Ich zaletą jest to, że w każdym momencie możemy odłączyć je od wózka widłowego i zabrać ze sobą. Idealną propozycją jest seria L10 od Zebra Technologies. Tablety te posiadają wzmocnione obudowy i spełniają wojskowe normy MIL-STD-810G, co gwarantuje, że sprawdzą się w najtrudniejszych warunkach. Dysponują również szerokim wachlarzem dedykowanych akcesoriów: doków, uchwytów, pasków i etui. W kontekście rozwiązań przenośnych warto także wspomnieć o małych drukarkach mobilnych. W tym segmencie ciekawe propozycje ma Bixolon. Modele XM7-20, XM7-40 i SPP-L3000 oferują bardzo dużą wydajność i do tego są niezwykle wytrzymałe. Odznaczają się certyfikatem szczelności IP54, więc nie musimy się martwić o dostanie się kurzu czy wody do ich wnętrza. W kwestii drukarek etykiet nadal będziemy szukać urządzeń efektywnych, ale też cechujących się odpornością na zmiany temperatur oraz na zapylenie. Ponadto poszukiwane są urządzenia z modułami RFID. Drukarki Bixolon XD5-40tR zostały wyposażone w funkcje kodowania i drukowania w tej technologii, oprócz tego posiadają interfejsy USB, USB Host, RS232, Ethernet a opcjonalnie też Bluetooth i WLAN.
Sprzęt zoptymalizowany pod WMS
Aby skrócić czas realizacji zamówienia warto zaopatrzyć się w sprzęt funkcjonalny i jak najlepiej zoptymalizowany z WMS. Do tego ważna jest bezpieczna i niezawodna sieć, która zapewni bezprzewodowy transfer danych w całym magazynie. Opłaca się korzystać z rozwiązań od sprawdzonych firm jak na przykład Cambium Networks czy Cisco. Ciekawym patentem są terminale z siecią GSM. Dają sposobność kontynuowania pracy w przypadku awarii sieci bezprzewodowej bądź realizacji zadań poza obrębem magazynu. Umożliwiają również komunikację głosową i tekstową, więc możemy ich używać zamiast tradycyjnego telefonu. Komputer mobilny CipherLab RS51 oferuje dużą wszechstronność, może w każdej chwili służyć jako urządzenie do prowadzenia ewidencji stanów magazynowych, przyjęć i wydań towaru, ale także jako terminal płatniczy i smartphone.
Zielony robot w magazynie
Liczy się nie tylko czas realizacji zamówień, ale też czas wdrożenia nowego pracownika. I tu wymagany jest dobry i intuicyjny system. Z pomocą przychodzi Android. Obecnie wszyscy liczący się producenci wyposażają swoje urządzenia w system z zielonym robotem. Jest on bardzo dobrze znany i każdy kto używał wcześniej telefonu z Androidem bez problemu odnajdzie się w obsłudze jego wersji dla sprzętu do automatycznej identyfikacji.
Od jakiegoś czasu realizowany jest projekt Smart City, który obejmuje największe miasta w Polsce. Dzięki rozwojowi technologii i stałym wprowadzaniu innowacji miasta są coraz bardziej cyfrowe i „inteligentne” oraz notują poprawę funkcjonowania w takich obszarach jak transport, ochrona środowiska czy telekomunikacja. Przykładem ciekawych zastosowań dla inteligentnych miast są systemy wizyjne, które wykorzystuje się do analiz i dbania o bezpieczeństwo. Firma Adaptive Recognition posiada w swoim portfolio kamery oraz oprogramowanie do śledzenia i rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów. Dostępny jest również software, który może identyfikować markę i kolor samochodu.
Czas pandemii to okres licznych wyzwań stojących przed służbą zdrowia. Branża Auto ID wychodzi naprzeciw jej potrzebom i proponuje znacznie więcej rozwiązań dedykowanych dla tego sektora. Częściej używa się specjalnych skrzynek dezynfekujących czy też urządzeń z powłoką antybakteryjną, które są odporne na czyszczenie środkami odkażającymi. Przykładem takiego rozwiązania jest skaner Zebra CS60-HC. Dodatkowo można go wykorzystywać zarówno podczas pracy stacjonarnej, jak i w mobilnych zastosowaniach, ponieważ pozwala na pracę w trybie bezprzewodowym oraz przewodowym. Posiada również opcję ładowania indukcyjnego.
Adrian Szczepanik, specjalista ds. marketingu w Koncept-L S.A.
~źródło: warehouse monitor, grudzień 2021 - styczeń 2022